ExoSpace
 
ostatnie 24h
Wąż zbożowy – gatunek dobry dla początkujących

Wąż zbożowy – gatunek dobry dla początkujących

26-07-2021 Ania 1604

Popularne “zbożówki”, czyli Pantherophis guttatus to węże średniej wielkości, które cieszą się popularnością ze względu na dzienny tryb życia. Są aktywne przez cały dzień, co pozwala na łatwą obserwację ich zachowań. W hodowli są dosyć proste i nie sprawiają wielu problemów, dlatego polecane są osobom początkującym w terrarystyce. Dorastają do 130-180 cm długości, z czego samce są mniejsze i szczuplejsze od samic. Dożywają nawet 20 lat w hodowli. Wąż zbożowy występuje w ogromnej ilości odmian barwnych, które tworzone są poprzez krzyżowanie przez hodowców.

Wielkość terrarium

Dorosłego osobnika powinno trzymać się w terrarium horyzontalnym o wymiarach minimum 80x40x40cm. Najlepszym rozwiązaniem jest dobieranie terrarium o minimalnej długości 2/3 długości ciała węża. Z reguły powinno się stosować zasadę „terrarium rośnie wraz z wężem”, czyli regularne zmienianie terrarium wraz ze wzrostem zwierzęcia.

Temperatura i wilgotność w terrarium

Priorytetem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności w terrarium. Warto zapamiętać sobie zasadę „2 stref”. Wąż zbożowy musi posiadać strefę ciepłą, gdzie temperatura będzie oscylować w granicach 31-32°C oraz strefę chłodną z temperaturą 24-28°C. Najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania są żarówki, kable lub maty grzewcze. Należy pamiętać o zabezpieczeniu żarówki oraz kabli, aby wąż się nimi nie oparzył. Ważne jest również używanie termoregulatora i termometru, aby precyzyjnie kontrolować i ustawiać grzanie.

Zasada „2 stref” tyczy się również wilgotności w terrarium. Zakres optymalnej wilgotności u węża zbożowego jest dosyć szeroki i oscyluje w granicach 40-70% w zależności od strefy. Należy zapewnić gadowi basenik z ZAWSZE ŚWIEŻĄ wodą, a także dobrze, aby miał możliwość skrycia się w wilgotnej kryjówce (co jest ważne głównie przed wylinką). Warto również czasowo podwyższyć wilgotność, w czasie kiedy wąż przygotowuje się do wylinki, aby stara skóra z łatwością zeszła.

Wyposażenie terrarium - podłoże

Kiedy wybierze się już odpowiednie terrarium i akcesoria zapewniające poprawną temperaturę i wilgotność, należy zaplanować wystrój wnętrza.

 

Zacznijmy od podłoża. Częstym błędem początkujących terrarystów jest źle dobrane podłoże, które może powodować problemy zdrowotne u gada. Do najbardziej polecanych należą:

  • Lignocel (odpylone trociny), np. Aspen, Chipsi Snake
  • Całe włókna kokosowe, np. Herp Easy, które bardzo naturalnie wygląda
  • Ręczniki papierowe (często wybierane na czas kwarantanny lub choroby zwierzęcia, aby łatwo obserwować otoczenie)

Ważne, aby podłoże było odpylone i łatwe do ewentualnego strawienia przez gada (to ważne w przypadku karmienia węża w terrarium). Pylące podłoże może powodować problemy z oddychaniem, choroby płuc, czopowanie się jelit. Właśnie z tego względu nie polecamy torfu, torfu kokosowego, zwykłych trocin i piasku. Drewienka bukowe również nie są zalecane, ponieważ są twarde i mogą uszkodzić skórę (nie oszukujmy się, spanie na takim twardym podłożu nie może być wygodne). Dodatkowo mogą powodować zaczopowanie, gdyż nie są trawione przez żołądek gada.

Kryjówki i akcesoria w terrarium

Po wybraniu podłoża koniecznie trzeba wybrać odpowiedniej wielkości kryjówki. Węże zbożowe lubią ciasne nory, dlatego w terrarium muszą znaleźć się minimum dwie kryjówki (po jednej w strefie ciepłej i chłodnej). Oczywiście, im więcej miejsc do ukrycia się tym lepiej dla węża. Można wstawić tam gotową, kupioną kryjówkę ceramiczną, połówkę łupiny kokosa, doniczkę z wyciętym wejściem lub inną ozdobę, w której wąż będzie mógł bezpiecznie się ukryć.

Jeśli chodzi o pozostałą część wyposażenia, tutaj już można puścić wodze fantazji. Niektórzy terraryści tworzą ścianki strukturalne w tle, które imitują skały, dodają korzenie, kawałki kory, sztuczne rośliny, tak, aby stworzyć teren najbardziej przypominający wycinek natury. Nie polecamy do terrarium zbożówki dawać żywych roślin, ponieważ najpewniej zostaną one zniszczone i połamane przez gada.

Karmienie

Jeszcze przed zakupem węża zbożowego warto dowiedzieć się o jego diecie. Nazwa może być myląca, ale nie – węże zbożowe nie jedzą zboża. 😊 Jak większość węży, karmimy je głównie gryzoniami. Wielkość karmówki powinna być dostosowana do wielkości gada. Głównie przyjęło się karmić zbożówki myszami, małymi szczurami, które są najbardziej pożywne i bogate w składniki niezbędne do rośnięcia oraz odpowiedniego funkcjonowania węża. Niektórzy hodowcy urozmaicają dietę, podając jednodniowe kurczęta lub młode przepiórki, ale jest to wybór indywidualny.

Wiedząc już co podawać, warto zastanowić się nad tym, jak często i w jaki sposób karmić węża zbożowego. Jeśli chodzi o częstotliwość karmienia, młodsze osobniki karmimy mniej więcej co 4 dni. Dorosłe mogą być karmione co 2, a nawet 3 tygodnie. Należy regularnie kontrolować wagę i kondycję węża, aby być pewnym, że zwierzę jest zdrowe i je wystarczająco dużo.

Jeśli chodzi o sposób podawania karmówki, istnieją dwie szkoły – karmienie żywymi gryzoniami lub mrożonymi. Warto znać ryzyko, jakie niesie za sobą karmienie tzw. żywcem. Jest to wygodne, ale niestety może być niebezpieczne dla gada. W Internecie znaleźć można wiele zdjęć węży, które zostały dotkliwie pogryzione, a nawet zagryzione przez żywą karmówkę. Głównie są to przypadki, kiedy właściciel zostawia szczura lub mysz z wężem w zamkniętym terrarium bez kontroli. Wystraszony gryzoń w obronie własnego życia rzuca się na węża i tragedia gotowa. Nawet kontrolowanie karmienia nie daje 100% gwarancji, że szczur nie zrobi krzywdy zbożówce. Dlatego coraz więcej hodowców, jeszcze przed sprzedażą, rozkarmia młode mrożonkami. Nauczone w ten sposób gady nie będą później grymasić, że ich pożywienie nie jest „żywe”.

Pamiętajcie! Jeśli karmicie mrożonką, karmę należy podawać pęsetą, a nie palcami. Węże zbożowe rzucają się w stronę karmy dosyć gwałtownie i nie zawsze trafią idealnie, co może się skończyć boleśnie dla naszych palców. Dodatkowo lepiej nie uczyć węża kojarzenia zapachu naszej skóry z jedzeniem, ponieważ w przyszłości może, zmylony zapachem, atakować nasze dłonie.

26-07-2021 Ania 1604